12 nejnavštěvovanějších památek v Helsinkách

Finsko – země tisíců jezer a ostrovů, jejich počet přesahuje neuvěřitelných 180 000! Dynamiku vodní hladiny zvýrazňují tisíce ostrovů, které svým počtem i hustotou vyrážejí dech. V tomto článku, ovšem zavítáme do metropole, Helsinek, která se nachází na žulovém poloostrově na severním pobřeží Finského zálivu, s výhledem na pobřeží Baltského moře. Helsinky – skvělé město pro pěší turistiku nebo na kole.

1.      Senátní náměstí

Senátní náměstí s bronzovou sochou cara Alexandra v centru přitahuje davy turistů. Sochu obklopují impozantní historické budovy, muzea, restaurace a kavárny s nádherně uvolněnou atmosférou.

2.      Mannerheim Street

Mannerheim Street se nachází v severozápadní části hlavního vlakového nádraží, v blízkosti hlavní pošty. Hlavní vlakové nádraží bylo postaveno v roce 1919 a je nejkrásnější stavbou slavného architekta SaarinenElil s hodinovou věží 48 metrů vysokou.

3.      FinnishNational Museum of Art

Národní muzeum umění, známé jako Ateneum se nachází uvnitř unikátní neoklasicistní budovy. Ve stejné budově se také nachází slavná finská akademie umění, kde naleznete díla Rembrandta, Vincenta van Gogha, společně s 650 dalšími mezinárodními uměleckými díly.

4.      FinnishNational Museum

Národní muzeum je umístěno na Mannerheim ulici a obsahuje rozsáhlou sbírku materiálů kultury a národopisu Finska. Vícenásobné expozice ukazují vývoj Finska od středověku do švédské a ruské říše, stejně jako přechod na moderní stát.

5.      „Finsko“ Palace

Na sever od Městského muzea v Helsinkách, na břehu zálivu je zámek „Finsko“ – koncertní a konferenční sál, který navrhlAlvareAalto, byl postavený v roce 1971 z bílého mramoru.  V blízkosti se nachází nádherný park a Finská národní opera, která byla otevřena v listopadu 1993.

6.      HelsinkyOlympic Stadium

Na sever od paláce „Finsko“ je Olympijský stadion (1938) s věží 72 metrů vysokou, s krásným výhledem na město.

7.      Central Park Helsinky

HelsinkyCentral Park (Keskuspuisto) se nachází přímo v centru města. O rozloze více než 10 čtverečních kilometrů – pěkně divoký les s mnoha turistickými a cyklistickými stezkami.

8.      Zábavní park Linnanmäki

Na východ od olympijského stadionu v Helsinkách, je zábavní park Linnanmäki, vodní věž, tobogán a obří kolo. Spolu s nedalekou televizní věží nabízí okouzlující výhled na panorama Helsinek.

9.      Kostel Temppeliaukio ve skále

Interiér kostela byl vytesaný ve skále na poloostrově v Helsinkách. Kostel slouží jako koncertní síň, díky vynikající akustice vytvořené z hrubých, neošetřených povrchů skal.

10. Market Square, Helsinky

Tržní náměstí (Kauppatori) je hlavní centrální oblast Helsinek. Jde o jeden z nejznámějších venkovních trhů v severní Evropě.

11. Suomenlinna tvrz

Pevnost Suomenlinnabyla postavena v polovině 18. století, aby se blokoval ruský přístup k Baltu.  Je zahrnuta do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

12. Seurasaari

Na východ od centra města je ostrov Seurazaari, který je spojen s pevninou. Zde stojí za zhlédnutí skanzen se starými selskými domy, kostel Kiruna (1686), a další atrakce.

Autor příspěvku: Redakce