Číňané budou vyrábět elektromobily v Německu!

Hlavní dodavatel automobilových komponentů z Číny v současné době vypracovává své vlastní auto na elektrický pohon. Sasko, jeden z německých států, uvedlo, že čínská společnost BeijingAutomotiveParts WKW bude investovat 1,13 miliard $ eur v místním podniku pro výrobu elektromobilů. Čínská filiálka WKW přijala toto rozhodnutí na vlastní pěst, bez konzultace s centrálním řízením holdingové společnosti (společnost je zastoupena v Severní Americe a Evropě). Press-tajemník německé centrály WKW se nachází ve městě Wuppertal. V Číně je Peking WKW AutomotiveParts známý jako jeden z hlavních dodavatelů kovaných dílů a odlitků z oceli, hliníku či plastu. Mezi klienty v Pekingu WKW patří téměř všechny automobilové společnosti.

Proč právě Sasko?

Najednou, po sjednocení Německa, místní orgány byly schopny vytvořit atraktivní prostředí pro velké podniky, a mzdy ve východních zemích po dlouhou dobu jsou o něco nižší, než je tomu v bývalé kapitalistické části země. V důsledku toho, i BMW a Porsche a VW má zájem si otevřít v Sasku montážní dílny. Nicméně, jde o příklad slavných kolegů inspirovaný manažeři Beijing WKW: v této oblasti se nachází asi 750 podniků vyrábějící díly pro automobilový průmysl, Čína ušetří na logistice, a ponese označení „Made in Germany“.

Stále se bavíme o elektrických vozidlech

Evropští experti automobilového průmyslu, včetně techniků, neúnavně opakují, že rozvoj „zelené“ dopravy a jeho prodeje je stále běh na dlouhou trať. Ale Číňané to tak nevidí a rozhodli se pro realizaci v Německu, která se tak stane „automobilovou kolébkou“ elektromobilu v Evropě. Investice ve výši 1,13 miliardy eur $ se musí zvýšit, protože dnes u výrobců premiový segment přijde u jednoho modelu asi na 1 miliardu $.

I v Česku rostou čínské závody

Číňané nejen skupují v Česku již existující firmy, ale staví i výrobní závody. V Chebu má čínská firma BeijingWestIndustries (BWI) závod, kde se budou vyrábět tlumiče pro německé automobilky, v Plzni zase společnost Hisense vybudovala firmu na výrobu obrazovek. Společnost BeijingWestIndustries vyrábí tlumiče nejen pro BMW, ale i pro Audi, Opel, Volvo či Ferrari. Cheb si firma vybrala pro blízkost německých automobilek, přičemž zpočátku má podle vyjádření managementu dodávat tlumiče zejména pro BMW. Firma má ve světě šest závodů. Kromě dvou v Číně ještě dva v USA, jeden ve Francii a jeden v Polsku.

 

Autor příspěvku: Redakce