Co má obsahovat každá lékárnička schovaná v autě?

Každý řidič musí vědět, co by v jeho autě nemělo chybět. Nikdo nikdy neví, jestli mu budou řidiči kontrolovat celý vůz nebo jestli se budou zajímat jen o jeho dech a promile alkoholu v krvi. Každý řidič musí mít v automobilu výstražný trojúhelník, samozřejmostí je také lékárnička. Jenže je nyní otázkou, co takový lékárnička musí obsahovat? Přece jen se jedná o něco, co se každý rok mění. Pojďme si proto říct, co všechno v takové autolékárničce musí být letos.  

Jak již bylo zmíněno, autolékárnička je základní výbavou každého automobilu či motocyklu. Může být zkontrolována policejní prohlídkou, musí samozřejmě splňovat i ty nejnovější požadavky. Pokud není lékárnička v takovém stavu, který by měl odpovídat, může být udělena pokuta, kterou si jistě za rámeček nedáte.  

Co by měla autolékárnička mít? 

V autolékárničce se musí skrývat hotový obvaz s jedním polštářkem, a to rovnou třikrát. Ve stejném množství se musí v lékárničce nacházet hotový obvaz se dvěma polštářky. Také náplast (hladká cívka) se v lékárničce musí nacházet, stačí jeden kus. Součástí autolékárničky je také obinadlo (škrtící pryžové), dále rukavice pryžové nebo latexové, nesmí se postrádat ani isotermická fólie a nůžky. To je však obsah autolékárničky u osobních automobilů, dodávek nebo nákladních aut.  

Ve vozidlech, která spadají do takzvané druhé kategorie, tedy ve vozech, které slouží k přepravě do osmdesáti cestujících, musí lékárnička obsahovat pět hotových obvazů s jedním polštářkem, stejné množství hotového obvazu se dvěma polštářky, náplasti musí být dvě, škrtící obinadla dokonce tři. Pryžové nebo latexové rukavice musí být po dvou kusech, ostatní stačí po jednom kuse.  

Jaká je platnost lékárniček? 

I když si jste jisti tím, že lékárničku ve voze máte, je určitě platná? I lékárničky totiž mají svou expirační dobu, a ta je stanovena na čtyři roky. Do té doby ji nemusíte měnit podle nejnovější vyhlášky.  

Autor příspěvku: Redakce