Jak cestovat ekologicky? Přinášíme několik rad

Ekologie je dnes velice probírané téma. Lidé zkrátka chtějí prospívat planetě, nechtějí jí škodit. Vše pravděpodobně zahájila obrovská kampaň #neplastuj, během které se ukázalo, kde plasty končí. Končí v oceánech, kde hubí mořské živočichy, o které bychom se spíše měli starat, než je hubit. A tak se celý svět najednou rozhodl nepoužívat plasty nebo alespoň jejich spotřebu minimalizovat. A tak se setkáváte spíše s papírovými nebo kovovými brčky místo s plastovými brčky a dostáváte do rukou spíše papírové kelímky než klasické plastové kelímky, na které jste bývali zvyklí. Pokud jste se taky do ekologie zbláznili, pokud chcete šetřit životní prostředí, jde to i při cestování.  

Mnozí lidé se domnívají, že při cestování člověk nemůže dělat žádné ekologické kroky, ale tak to není. I při cestovat lze ekologicky. Jak na to? Přinášíme několik užitečných rad.  

Zbytečně neplýtvejte vodou a mějte u sebe vždy láhev 

Pokud cestujete v horku, pravděpodobně budete hodně pít. Nekupujte si však na každém rohu plastové láhve, raději si noste jednu, kterou budete pravidelně napouštět u pítek, které se nachází v každém městě. Stejně tak při svém cestování zbytečně vodou neplýtvejte. Na některých místech ji potřebují a vy s ní budete plýtvat. Proto raději na hotelech nebo v motelech pořádně utahujte kohoutky, ať voda zbytečně nekape.  

Jakou zvolíte dopravu? 

To je otázka, na kterou si opravdu musíte odpovědět. Sice většina druhů doprav škodí životnímu prostředí, na druhou stranu je lepší cestovat městskou hromadnou dopravou, než si půjčovat auto. Pokud by si tisíc lidí půjčilo auto, udělá větší škodu, než kdyby tisíc lidí nastoupilo do jednoho vlaku. Pokud můžete, necestujte letadlem, protože letadlo znečišťuje životní prostředí nejvíce. Let letadlem razantně zvyšuje emise a vysoký podíl CO2 může škodit lidskému zdraví. Ideální je samozřejmě cestování na kole, ale na kole se nedostanete do Ameriky.  

Autor příspěvku: Redakce