Jak se pěstuje bavlna a jak poznat kvalitní oblečení?

Módním průmyslem dnes doslova hýbe ekologie a udržitelná móda. Klade se důraz na to, abychom se oblékali kvalitně a nehleděli příliš na kvantitu. Tím přece šetříme životní prostředí a planetu jako takovou, řekli by vášniví ekologové. Ono ale na koupi kvalitního oblečení opravdu něco je. Je příjemné, vydrží nejedno praní a radujeme se z něj dlouhé roky. Zejména, pokud je vyrobeno ze stoprocentní bavlny. Jenže, jak kvalitní bavlněné tričko poznat? 

Jak se pěstuje bavlna 

Ze všeho nejdříve začněme u pěstování přírodního materiálu. V současné době se pěstuje několik druhů bavlníku. Mluvíme o veledůležité komoditě, které se do oběhu dostává z devadesáti zemí světa. Nejvíce přírodního materiálu vyváží Čína, ale také patří k vývozcům Brazílie, Pákistán nebo Spojené státy americké. Mezi vypěstovanou surovinou je však vždy rozdíl. V každém klimatickém podnebí se pěstuje trochu jiný druh. 

Z posledních průzkumů vyplývá, že nejvíce se pěstuje bavlník srstnatý. S tím se setkáváme z devadesáti procent. Existuje ale také bavlník keřovitý nebo bylinný. 

Bavlna a její vlastnosti 

Tento přírodní materiál se pyšní několika specifickými vlastnostmi. Vlákno samo o sobě je málo elastické, proto se kousky mohou časem vytáhnout nebo zmačkat. I proto se v bavlněných modelech velmi často nachází umělý elastan, který tento nedostatek vyrovná. Jinak se však jedná o materiál příjemný, pevný, prodyšný. 

Jak poznat kvalitní bavlněné oblečení 

Pokud dbáte na kvalitu a snažíte se oblékat ekologicky, ptáte se, jak kvalitní oblečení z bavlny poznat. Ono totiž není bavlněné oblečení jako bavlněné oblečení. Rozhodně se vyvarujte příměsím a kouskům, jejichž složení obsahuje zmiňovaný elastan. Nemluvíme o přírodním materiálu, je to ryze umělá záležitost, která nejde ruku v ruce s životním prostředím. 

Autor příspěvku: Redakce