Jak v klidu přežít 1. rok studia na VŠ?

Čeká tě první rok na vejšce, a i když už máš všechny formality, jako jsou zápis, volba předmětů, bydlení a podobně, vyřízené, pořád si nejseš jistý vším potřebným? V tomto článku ti poradíme s několika tipy, které se budou do začátku hodit.

 

1.  Jak na vysoké oslovovat?

Na střední škole jste pravděpodobně každého učitele oslovovali titulem profesor. Na to na univerzitě pozor. Jedná se o významný titul, kterým se honosí pouze hrstka vyvolených. Tak ať se nedopustíte přešlapu. Oslovování bývá někdy oříšek a někteří vyučující jsou na své funkce náležitě hrdí. Platí pravidlo nadřazenosti. Učitele oslovujeme pouze nejvyšším dosaženým titulem.

2.  Kde sehnat skripta?

Studijní materiál jednoduše nakoupíte v prodejně skript, která je součástí univerzitního komplexu. Jestli chcete ušetřit, nakupte učebnice od spolužáků z vyšších ročníků, kteří se jich ochotně zbavují. Ještě levnější možností je školní knihovna. Počet výtisků k půjčení je ale omezený.

3.  Jak zvládnout školní práce?

Právě závěrečné a seminární práce budou tím, co tě bude nejvíc zlobit. Naštěstí si můžeš mnoho usnadnit vypracováním seminárních prací a v pozdějším studiu i vypracováním diplomové práce na zakázku. Jedná se o službu, kterou anonymně využívá stále více studentů a pokud není čas ani chuť, rozhodně se dá doporučit.

4.  Jak zažádat o ISIC?

Touto mezinárodní studentskou kartičkou vás vybaví přímo ve škole. Její použitelnost se liší škola od školy. Může sloužit jako vstupenka do knihovny, ke kopírce, odemkne vám specializované učebny. Někde se bez ISICu nenajíte v menze. Karta vám také pomůže k levnějšímu jízdnému, nebo slevám v restauracích.

5.  Jak studium rozvrhnout?

Jakmile najedete do vysokoškolských kolejí, je čas myslet na rozvržení studia. Na mnoha školách je kreditní systém, kde není striktně předepsáno, v jakém ročníku je třeba jednotlivé předměty plnit. Některé předměty si tak můžete přeložit na další roky, ale studenti zároveň upozorňují, abyste při tom byli opatrní. Některé kurzy jsou podmínkou zápisu do dalších, v jiných se učí základy, jejichž zvládnutí je potřeba pro další studium.

Autor příspěvku: Admin