Jaké dodržovat zásady při výběru automobilu?

Výběr auta bývá někdy problematický. A pokud jde o koupi auta na inzerát, tak si musíte obzvlášť dát pozor. Koneckonců, ojetý vůz – to je vždy jako kupovat „zajíce v pytli“. V rozporu s popisem zjistíte, že vám je nabízeno technicky vadné auto, rezavé, potlučené, zlomené součástky, a někdy jde dokonce o ukradený automobil. Na, co se tedy zaměřit při výběru motorového miláčka?

1. Mít jasno v tom jakou značku chcete

Aby se zabránilo plýtvání času a zbytečnému úsilí, je nutné určit co nejpřesněji, jakou značku chcete a za kolik. Pokud toužíte po sedanu, pak sekoukejte jen na sedan.  Nikdy nekupujte nový model a raději počkejte na recenze zákazníků.

2. Nekoukejte na nejlevnější ani na nejdražší modely

Příliš levné auto způsobuje silné podezření, že je něco hodně špatně. Drahé modely ve většině případů vykazují neodůvodněné požadavky.

3. Sledujte rok výroby a tachometr

Je známo, že se tachometry přetáčejí, proto je nutné si všímat jiných ukazatelů na vozidle:

  • nové auto poznáte podle vonících plastů a v prostoru, kde je uložena rezerva jde cítit guma
  • volant nesmí být hodně otřepaný, případně mít obroušený věnec
  • sedřené pedály (to bývá, pokud má vůz najeto minimálně 150 000 km)
  • na madlech se odlepuje lak (najeto minimálně 130 00 km)
  • ošoupané sedadlo v místě, kde jsou bezpečnostní pásy (najeto více než 300 000 km).

Pokud má vozidlo na tachometru nízký počet kilometrů, neváhejte zkontrolovat i brzdové kotouče. Na nich také poznáte, zda vozidlo má už něco za sebou.

4. SUV, kombi, či malý obratný hatchback?

Nekoukejte na módu nebo na to, co má v garáži váš soused a raději si pořiďte auto, které využijete.  Peníze na ojetinu utrácejte efektivně! S malými auty se cítíte na silnici obratnější, skvělé parkování, ovšem omezený komfort a vnitřní prostor. Větší auta nabízejí pohodlí, ale méně zdatným řidičům je rozhodně nedoporučujeme.  Kompaktní SUV a terénní auta luxusně zvládnou horší terén,ovšem na cestě lépe využijete běžné automobily.

5. Jaký motor – naftový nebo benzínový?

Obecně se uvádí, že naftový motor se více vyplatí ve větších autech se silnými motory. Naftový motor perfektně zvládne dlouhé cesty, táhlé stoupání a vyšší nároky řidiče na dynamickou a úspornou jízdu. Cenový rozdíl mezi benzínovou a naftovou verzí není velký. Pokud jezdíte často a ročně najedete hodně kilometrů, doporučujeme silnější auto, tak výrazněji pocítíte nižší spotřebu motoru a návratnost větší počáteční investice, často budete jezdit o třetinu levněji, než s autem na benzín.S výběrem motoru souvisí i ceny servisních úkonů. Ty jsou u naftových agregátů vyšší, díky častějším servisním úpravám.

Autor příspěvku: Redakce