Královna Alžběta II

Alžběta II. (Angl. Elizabeth II., Celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsorová) (* 21. duben 1926, Mayfair, Spojené království) je od 6. února 1952 královna Spojeného království z windsorské dynastie.

Podle dynastického práva nastoupila královna Alžběta na trůn po smrti svého otce Jiřího VI. V den jeho smrti byla na státní návštěvě v Keni a Rada trůnním nástupce ji prohlásila za královnu. 2. června 1953 byla korunována ve Westminsterském opatství.

Dne 9. září 2015 se stala nejdéle vládnoucím monarchou Spojeného království, když v délce vládnutí překonala svou matku královnu Viktorii.

Její úplný titul jako královny Spojeného království zní:

 

Alžběta Druhá, z milosti Boží Královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a její jiných říší a území, Hlava Společenství Ochránkyně víry“.

Za více než 63 let její vlády její sloužilo 12 premiérů a ve Vatikánu se za tu dobu vystřídalo sedm papežů.

10 zajímavostí o královně Alžbětě II.

 

1. Nemá právo volit

Královna, stejně ani členové její rodiny nikdy nevolili ani nekandidovali na libovolnou pozici, politickou či jinou. Je to proto, že úloha královny je poskytování kontinuity a zaměření se na národní jednotu.

2. Nesmí veřejně vyjadřovat svůj názor

Například v televizi.

3. Nemá pas ani řidičák

Přestože údajně navštívila již více než 116 zemí, není držitelkou cestovního pasu. Rovněž však nemá řidičský průkaz, i když je známo, že se ráda prohání po různých statcích ve svém Range Roveru.

4. Není tak bohatá, jak si myslíte

Monarchie je jedna z nejcennějších britských institucí s hodnotou 57 miliard liber (87 miliard dolarů). Nicméně, 20 miliard liber hmotného majetku, včetně Buckinghamského paláce, korunovačních klenotů a Královské umělecké sbírky, jsou drženy pro budoucí generace a nejsou soukromým majetkem královny.

5. Má dvoje narozeniny

Panující britská královna se narodila jako Elizabeth Alexandra Mary z Yorku 21. dubna 1926. Nicméně, každá země Commonwealthu tradičně slaví její narozeniny v určený den v květnu nebo červnu.

6. Její královské zvířata

Miluje plemena psů s názvem Corgi. Za své vlády vlastnila více než 30 takových psů.

7. Má skvělou mimiku

Často působí dojmem přílišné serióznosti a mnozí hovoří o její „poker face“. Ale opak je pravdou, jde o ženu se smyslem pro humor a talentem pro mimiku v privátní společnosti.

 

8. Diana byla tvrdou zkouškou

Smrt Diany a rozvod Diany s jejím synem Charlesem byly největší krizí v popularitě během její vlády, shodují se odborníci. Alžběta II. velmi zlepšila obraz královské rodiny právě od Dianiny smrti.

9. Byla ve válce

Byla jediným monarchou, který sloužil v druhé světové válce a zároveň jedinou ženou z britské královské rodiny ve válce, naučila se i řídit vojenské nákladní vozidlo.

10. Nebojí se technologií

Byla první panovnicí na internetu – a použila elektronickou poštu.

Autor příspěvku: Redakce