LinkedIn čelí průšvihu. Využil e-maily pro reklamu na Facebooku

Jaké aplikace sídlí na vašem displeji telefonu? Kolik aplikací vůbec na ploše telefonu máte? Většina lidí má na displeji telefonu řadu sociálních sítích, mezi nimi se najde aplikace LinkedIn, což je pracovní sociální síť, kterou v minulých letech koupil Microsoft, a to za skoro třicet miliard dolarů. Pokud s touto aplikací pracujete, moc dobře víte, že stejně jako jiné sociální sítě, má i tato své výhody a nevýhody.

Mezi výhody se řadí jednoznačně propojování kontaktů, je zde lehké najít nové zaměstnance. Na straně druhé je aplikace plná spamů a bohužel nelegálních praktik, které souvisí s doručováním kontaktů a obsahu. K nevýhodám je také nutné připočíst nedávný průšvih, který se týkal e-mailových adres, které byly bez jediného souhlasu využity pro cílenou reklamu na Facebooku. Konkrétně se jednalo o osmnáct milionů e-mailových adres, které se využily pro cílenou reklamu.

O Facebooku každý ví, že hazarduje a že jednoho dne klidně i zkrachuje, ale LinkedIn byla doposud ta sociální síť, která neměla žádné průšvihy a byla ta, které se dalo důvěřovat. Irská komise pro ochranu dat však nedávno odhalila problém, který spočíval právě ve zmiňovaném ukradení e-mailových adres.

U nás se jedná o porušení směrnic

Aplikace si bohužel neuvědomuje, že u nás se tímto porušují směrnice na ochranu osobních údajů, které znáte pod pojmem GDPR. Zatímco ve Spojených státech se zřejmě nejedná o nic nelegálního, u nás je to přešlap, který si firma za rámeček rozhodně nedá.

Podle všeho je si aplikace chyb vědoma, podle svých slov dokonce bylo hned přerušeno využívání dat.

Nejednalo se o jedinou chybu

Je však třeba říct, že Irská komise pro ochranu dat objevila i několik dalších problémů. Druhým problémem bylo doručování dat mezi jednotlivými sociálními sítěmi. Nabízely se Facebooku kontakty z adresářů, které nebyly registrovány na Facebooku.

Autor příspěvku: Redakce