Prodělávají obchodní centra i nákupní třídy

Aktuální situace na trhu není zrovna přívětivá. Tedy – jak pro koho. V této chvíli rozhodně nemůžeme házet všechny do jednoho pytle. Zatímco některým odvětvím se víc jak daří, jiná odvětví na tom nejsou zrovna nejlépe. Kupříkladu firmy dříve působící hlavně v obchodních domech nebo na nákupních třídách se nyní nachází na hranici krachu. Nemůžeme se tomu divit. Tyto obchody musely být nějakou dobu zavřené a ani během letního otevření se jim zrovna dvakrát nedařilo. Holt se vše dostalo do on-line světa a tyto podniky ve světě internetu neměly zrovna prošlapanou cestičku.  

Nyní by se dalo říct, že hlavní obchody s módou jsou doslova ničeny e-shopy. Pokud si módní řetězce nevybudovaly e-shopy dřív, nyní se jim dlouhé roky nahrazují opravdu jenom stěží.  

Nepomáhá ani snižování nájemného 

Pandemie koronaviru se podepsala hlavně na zmiňovaných maloobchodnících, kteří působí na nákupních třídách nebo v obchodních domech. I když na mnoha místech po celé České republice byl nájem snížen o více jak pětatřicet procent, ani to není sleva, která by mohla maloobchodníky zachránit, bohužel. Nájemné zkrátka není, z čeho platit, proto řada maloobchodníků balí své kufry a dává přednost jiným.  

Sleva nájemného se kupříkladu v Praze na nejrušnějších nákupních třídách snížilo asi o tisíc korun na metr čtvereční. Je to však velice individuální a odvíjí se to od konkrétní nákupní třídy. 

Obchodní domy nájemné nesnižují 

Zmiňované snižování nájemného se však týká jenom nákupních tříd. Netýká se obchodních domů. Ty aktuálně nesnižují své nájemné, i když by to byl samozřejmě logický krok. Podle analytiků se ani neočekává, že by obchodní domy nějakým způsobem sešly ze svého přesvědčení a cenu nájemného by snížily. 

Otázkou nyní zůstává, jak dlouho bude situace pokračovat. Doufejme, že se nový typ koronaviru blíží ke svému zániku. 

Autor příspěvku: Redakce