Tipy, jak jezdit se spolujezdcem

Každý z nás má své koníčky. Ženy většinou šijí, vyšívají, nakupují, pěstují zajímavé druhy květin, ale pánové mají třeba motorky. S motorkami se však pojí peníze. Koupí motorky to rozhodně nekončí. Musíte koupit chrániče, plachtu na motorku, kdyby počasí nepřálo. Pokud budete chtít jezdit i s partnerkou nebo s kamarády, je třeba i jim pořídit moto oblečení. Dámy tedy často mají mnohem levnější koníčky, pánové však mají koníčky na celý život.

Kromě dostatku peněz je třeba mít i dostatečné zkušenosti a řidičský průkaz na motorku. Pokud jezdíte na motorce často a jednoho dne budete chtít vzít i někoho blízkého, je třeba mít na mysli, že na sebe kladete velkou zodpovědnost.

Přinášíme vám pár tipů k tomu, abyste jeli na motorce bezpečně a abyste se vzájemně se spolujezdcem nijak neohrožovali.

1) Dbejte na výbavu!

Nejen vy, ale taky váš spolujezdce musí mít správné vybavení. Do této kategorie spadá moto oblečení, které splňuje všechny bezpečnostní nároky. Je třeba mít nejen vhodnou kombinézu nebo moto bundu, ale taky musíte mít vy i váš spolujezdec moto přilbu či chrániče, které zaručují vaše bezpečí a při pádu vás patřičně chrání.

2) Naklánějte se!

Při jízdě musí mít řidič na paměti, že není na motorce sám. Je třeba informovat spolujezdce o tom, že má být uvolněný, že se má naklánět ve stejném směru jako vy – nebo alespoň aby se nikdy nenakláněl na druhou stranu než vy a motorka.

3) Žádné hlouposti!

Stejně důležité, jako je to, aby se spolujezdec nakláněl společně s motorkou, je i to, aby nedělal žádné hlouposti – tedy aby seděl a ani se nehnul, hlavně při nízkých rychlostech. Prudký pohyb vzadu totiž může ovlivnit řízení toho vepředu. Aby byla jízda zcela bezpečná, měl by mít spolujezdec na mysli, že má sedět rovně, klidně a hlavně se má zdržet nějakého bláznivého mávání na kolemjdoucí.

Autor příspěvku: Redakce