Záhadné Machu Picchu. Co jste o dávném městě Inků nevěděli?

Na světě je mnoho míst, která lze označit za záhadná nebo zajímavá. Lidé se za nimi sjíždí z celého světa, chtějí je vidět na vlastní oči, chtějí se o nich něco dozvědět. Zatímco někteří vášniví dobrodruzi se sjíždí k jezeru Loch Ness, kde údajně žije lochnesská příšera, jiní se sjíždí do Jižní Ameriky, kde se nachází starodávné město Inků zvané Machu Picchu. Jedná se o jeden z divů světa, který rozhodně stojí za navštívení, i když je opředený tolika záhadami, pověstmi a také zajímavostmi.  

Pokud ještě nevíte, kam budou směřovat vaše kroky během dovolené příští rok, prozradíme vám to. Budou směřovat právě do Jižní Ameriky, jelikož Machu Picchu opravdu stojí za to. To ostatně dokazuje i to, že se starodávné kultovní místo stalo součástí sedmi novodobých divů světa.  

Ještě než přejdeme ke konkrétním zajímavostem, je třeba zmínit, že se jedná o legendární incké město, které je postavené na horském sedle nad řekou Urubamba. Město bylo objeveno v roce 1911, a to výzkumníkem a také archeologem Hiramem Binghamem. Ovšem až v roce 1983 se místo dostalo na seznam světového dědictví UNESCO.  

Zajímavosti a záhady týkající se Machu Picchu 

  • Věděli jste, že doposud se vůbec neví, proč nebo kdy bylo město opuštěno? V současné době sice existuje několik teorií, ale jsou to stále jenom teorie, nikoli podložená fakta.  
  • Věděli jste, že o zimní slunovratu se tu každým rokem konaly nejrůznější slavnosti zasvěcení slunečnímu bohu Intimu? Bůh měl být symbolicky připoutáván k balvanu, aby se poté příští léto zase navrátil.  
  • Věděli jste, že k nejzajímavějším stavbám inckého města patří rozhodně Slunce nebo také Sluneční věž? Půdorys této stavby je velice zajímavý. Jedná se o jedinou stavbu v celém městě, která není čtverhranná, ale je ve tvaru podkovy.  
  • Věděli jste, že nejzajímavějším objektem je Sluneční kámen, kterému se také jinak říká Intihuatana? Jedná se o opracovaný skalní blok, který vypadá jako zploštělá pyramida v točitém tvaru. 

Autor příspěvku: Redakce