Zásady bezpečného cestování. Vydejte se za dobrodružstvím podle pravidel

I když lze dnes cestovat jenom prstem po mapě, stejně řada lidí sepisuje svůj seznam míst, kam se vydat, až se brány států otevřou s otevřenou náručí. Pokud patříte k lidem, kteří už mají seznam dokonce dokončen, přinášíme vám seznam zásad bezpečného cestování, který mít neustále na paměti, ať už se vydáváte za dobrodružstvím kousek za dům nebo daleko za hranice.  

Co udělat před odjezdem? 

Ještě předtím, než nasednete do letadla nebo do osobního automobilu, je důležité udělat několik věcí. Předně mějte zařízené minimálně dvě platební karty, kdyby se náhodou stalo, že vám jednu odcizí. Nakupte si zahraniční měnu, pokud jedete do země, kde ta vaše neplatí. Kromě toho si udělejte i několik kopií pasu a jednu noste vždycky u sebe. Pas je dobré uložit do hotelového trezoru (opět je to pojistka proti krádežím).  

A samozřejmě nezapomeňte své blízké informovat o své cestě.  

Co udělat během cesty? 

Tím se přesouváme k samotnému cestování. Během cesty je dobré dodržovat předpisy a zákony, které platí v dané zemi. Než se rozhodnete vycestovat, měli byste zjistit, co v jaké zemi platí. Ne všude jsou zákony a předpisy stejné jako u nás a třeba i na podání ruky nebo polibek na veřejnosti byste mohli doplatit.  

Také mějte na paměti hygienická pravidla dané země (opět se v mnoha zemích trochu liší). Zejména v současné době je hygiena na prvním místě.  

Na své věci si dávejte pozor neustále 

Samostatnou kapitolou je neustálá kontrola svých věcí. K přepadení nebo ke krádeži může dojít prakticky kdekoliv, ať už se nacházíte na exotických Maledivách nebo na sousedním Slovensku. Abyste riziko krádeže snížili, je dobré nechodit po opuštěných cestách, a to zejména po spadnutí tmy, kdy jsou tyto cesty nebezpečnější. V ideálním případě mějte po ruce pepřový sprej, po kterém při přepadení sáhnete. 

Autor příspěvku: Redakce