Bill Gates

Bill Gates se narodil v Seattlu (Washington, USA) v rodině podnikového právníka WilliamaGenriho Gates II a MeriMaksvell Gates, který zastával vedoucí pozici v představenstvu několika velkých amerických firem. Bill byl druhé dítě v rodině, má dvě sestry – starší a mladší LibbyChristie. Když chlapec chodil do školy, rodiče ho zapsali do nejprivilegovanější instituce Seattle – „Lakeside“. Bill si velmi oblíbil programování, kterému věnoval téměř veškerý svůj volný čas. Jako teenager, napsal svou první hru v jazyce Basic. I když to byly jen „Piškvorky“, pro chlapce to byl stavební kámen jeho budoucího profesního úspěchu.

Na střední školese Bill setkal s Paulem Allenem, který se později stal jeho hlavním obchodním partnerem. Jako sedmnáctiletý získal Gates za svůj program na tvorbu školních rozvrhů 4 200 dolarů, v témže roce s Allenem založil firmu Traf-O-Data , kde pracovali na systému na analýzu dopravního provozu (systém používal procesor Intel 8008).

Po střední škole Bill Gates nastoupil v roce 1973 na Harvardskou univerzitu (na koleji bydlel na stejné chodbě jako SteveBallmer ). Během studia vytvořil spolu s Allenem originální interpreter programovacího jazyka Altair BASIC pro počítač Altair 8800 (první komerčně úspěšný osobní počítač ). Tento programovací jazyk byl založen na jednoduchém jazyku BASIC , který se na DartmouthCollege používal pro výuku. Licenci prodali výrobci počítače Altair, společnosti MITS (MicroInstrumentation and Telemetry Systems).V roce 1975 založil s Allenem společnost Micro-Soft (z níž později vznikl Microsoft Corporation ), aby mohli svou verzi jazyka BASIC, nazvanou Microsoft BASIC , prodávat i jiným firmám.

Rok 1980

V roce 1980, Microsoft dosáhl velkého úspěchu podpisem dohody s monstrem počítačové firmy – IBM Corporation. Gates a Allen byli schopni nabídnout více atraktivní a perspektivní systém pro svůj nový počítač, než firma Digital Research, která s IBM spolupracoval dříve. Pro spravedlnost je třeba poznamenat, že se na tomto úspěchu podílela přátelská známost Gatesové matky s představiteli IB – John Akers a John Opel.

  1. ledna 1994 se Gates oženil s Melindou Frenchovou a mají spolu tři děti. V roce 2000 se Gates vzdal funkce generálního ředitele ve prospěch svého dlouholetého přítele StevaBallmera a sám převzal nově vytvořenou pozici “ hlavního softwarového architekta „. V roce 2006 oznámil, že v průběhu příštích dvou let opustí všechny manažerské funkce ve firmě a od července 2008 se chce věnovat pouze své nadaci, v Microsoftu bude fungovat pouze jako předseda správní rady a poradce.

On a jeho žena Melinda jsou zakladateli největší světové Nadace „Bill a Melinda Gates Foundation“, která poskytuje pomoc všem potřebným, bez ohledu na národnost. Cílem tohoto podniku – zachování a zlepšení systému zdravotní péče, jakož i překonání hladu v chudých zemích.

Hodnota majetku nejbohatšího člověka světa Billa Gatese se vyhoupla na 90 miliard dolarů (2,2 biliónu korun). Majetek zakladatele Microsoftu se rovná zhruba 0,5 procenta ročního výkonu americké ekonomiky a polovině ročního HDP Česka.

Autor příspěvku: Redakce