Udržitelná móda na vzestupu. Mění se nabídky módních značek

Ekologie je téma nejedné diskuze, ať už živé nebo té internetové. Mezi námi se najde stále více ekologicky smýšlejících lidí, kterým už nestačí jen třídit odpad nebo omezit spotřebu plastu. Mají potřebu udělat pro životní prostředí více, proto preferují kvalitu nad kvantitou a upřednostňují oblečení z ekologického materiálu před kousky z umělotin. To nutí nejen velké módní značky změnit jejich původní strategii.  

Nabídka v obchodech se razantně mění 

Právě vlivem aktuálních statistik a průzkumů říkajících, že pokud se nezačneme o životní prostředí více starat, zanedlouho budeme žít v pustých pláních bez zeleně, se většina lidí rozhodla změnit svůj přístup k nakupování. Začalo se nakupovat bez obalu a nyní se přechází na takzvanou udržitelnou módu. Slow fashion značky jdou nyní na dračku, na což musí reagovat i velké obchodní řetězce. Ty do své nabídky zahrnuly produkty z recyklovaných nebo přírodních materiálů, aby tím pokryly poptávku všech svých zákazníků.  

Dívejte se na cedulku 

Je však třeba konstatovat, že ne všechny přírodní kousky jsou opravdu přírodními kousky. Některé si na ně jen hrají. Na trhu najdeme oblečení s velmi nízkým obsahem bavlny, které má však hromadu příměsí, a pak skutečně kvalitní, stoprocentně přírodní modely, po nichž můžeme s klidným svědomím sáhnout.  

Proto je důležité držet se jednoho pravidla – vždycky sleduje štítky a cedulky a informujte se o složení daného kousku předtím, než vaše karta pípne u pokladny.  

Materiály, z nichž se dnes vyrábí udržitelná móda 

Je opravdu celá spousta přírodních materiálů, z nichž se dnes udržitelná móda vyrábí. Spadá sem zmiňovaná BIO bavlna, která se pyšní jemností, odolností, také trvanlivostí i pružností. Nesmíme zapomenout na bambus, jenž vyniká skvělými termoregulačními vlastnostmi podobně jako len. Dále se nám nabízí juta nebo merino vlna, jež se nekrčí, což ocení hlavně ti, kteří do rukou neradi berou žehličku.  

Autor příspěvku: Redakce