Ceny dodavatelů energií stoupají. Co dělat, abychom neplatili víc, než máme?

O tom, že dodavatelé začínají zdražovat, se psalo v mnoha novinách i na internetu. Je to zkrátka věc, o které by se měli lidé dozvědět přednostně. Z aktuálních informací vyplývá, že by se zdražovat mělo až o několik desítek procent. Zejména elektřina půjde s cenami nahoru rekordním tempem, proto bychom měli začít šetřit, a to buď peníze na zaplacení energií, nebo bychom se měli naučit energii šetřit. Ale jak?

Jak jsme zmínili, ceny za energie mají růst obrovským tempem. Zejména v topné sezoně, kdy využíváme elektrického nebo plynového topení, je spotřeba mnohem vyšší. Pokud jsme nestihli změnit dodavatele a jsme nuceni zůstat u toho, u koho jsme nyní, jelikož přestup by byl v současné době už nevýhodný, není nic jiného, než zjistit, co máme dělat, abychom neplatili víc, než obvykle. Naštěstí je několik způsobů, jak zajistit, abychom neplatili více, než je nutné. Vše spočívá v odbourání našich zlozvyků.

Co děláme a dělat bychom neměli

  • Nezhasínáme, když opouštíme místnosti. To je největší zlozvyk, který bohužel máme a který nás bohužel stojí velké peníze. Pokud náš dům svítí i na podzim jako vánoční stromeček, je něco špatně. Nenechávejte rozsvíceno v místnostech, v nichž se zrovna nenacházíte. Vyhnete se tak nepříjemně vysokým účtům za energie, které mohly být skutečně nižší.
  • Topíme panu Bohu do oken. Zkrátka topíme, ale přitom necháváme otevřené okno, tudíž veškeré teplo odchází pryč. Je tedy třeba uvědomit si, že když topení funguje na plné obrátky a je nám horko, jen ho ztlumíme, nemusíme otevírat okna na dlouhé hodiny a vyhazovat tak peníze z okna.
  • Nemáme LED žárovky. I když jsou LED žárovky dražší, vyplatí se je mít. Díky nim je spotřeba energie mnohem nižší, než kdy byla. Některé investice se skutečně vyplatí, jednou takovou je investice do LED žárovek nebo případně investice do úspornějších elektrospotřebičů, které využíváme dnes a denně.

Autor příspěvku: Redakce