Švédsko testuje digitální měnu

Ve světě se neustále spekuluje a mluví o tom, jak to bude s měnou v budoucnu. Zatímco my se stále pereme s eurem, které nechceme přijmout, ve světě se mluví už o digitální měně, která by mohla být jakousi budoucností. I když je třeba konstatovat, že se o digitální měně nejen uvažuje a mluví, ale také se už testuje, a to konkrétně ve Švédsku. Mimochodem, Švédsko bylo vůbec první zemí, která vydala bankovky. Nyní se jako první země na světě chce bankovek zbavit a chce zcela přejít na digitální národní měnu.  

Možná si říkáte, že je to hloupost, ale popravdě se to dalo očekávat. Přece jenom roste globální oblibě bezhotovostních plateb, lidé používají hotovost jenom velice zřídka. Už prakticky není nutné, abychom používali papírové bankovky neb mince k placení, postačí nám karta nebo karta načtená v mobilním telefonu. Navíc platby obecně se přesouvají ve velkém na internet, lidé se už nebojí platit dopředu, je to jakási samozřejmost.  

Bylo tedy jen otázkou, kdy se alespoň začne mluvit o digitálních platidlech. Nejdříve to započalo kryptoměnami, které však byly spíše investicí než platidlem v plném slova smyslu. Nyní tomu korunku nasadilo právě Švédsko, které se rozhodlo testovat digitální měnu s tím, že by se mohla stát měnou národní.  

Digitální měna má své výhody 

Kromě toho, že by se nemusela nosit hotovost, také by se eliminovalo množství nemocí. Vždyť klasické peníze, respektive mince a bankovky, jsou jedním z největších přenašečů bakterií na celém světě. Virtuální měna tak jednoznačně dává smysl.  

Pilotní testování bylo zahájeno 

Švédsko je o stránce financí daleko před ostatními zeměmi. Už nyní započalo pilotní testování nové digitální národní měny, a sice švédské koruny. Měna vznikla během posledního měsíce loňského roku a nyní se dostává do oběhu, kdy s ní má být různě experimentováno.  

Autor příspěvku: Redakce