Balaton v Maďarsku přináší odpočinek, léčbu a atrakce

Sladkovodní jezero Balaton se nachází v západní části Maďarska, je považováno ve střední Evropě za největší rekreační oblast. Pobřeží jezera se táhnou téměř 200 km, nechybí termální a minerální prameny, takže je zde obrovské množství lázní, středisek, hotelů a chat. Balaton je protáhlý a směřuje z jihozápadu na severovýchod.

Odpočinek na Balatonu přináší léčbu a zábavu

Budapešť má pouhých 100 km, přesto jde o velmi populární destinaci mezi turisty z různých zemí. Jezero je jedinečné už svým původem – zahrnuje několik legend.  Před mnoho miliony lety na místě Balatonu bylo moře, ale pak, v důsledku násilných geologických procesů, zmizelo, a vzniklá dutina naplněna čerstvou vodou. Kromě léčivých vlastnosti, jedinečnost jezera spíše souvisí s jeho hloubkou. Průměrná hloubka je 3 m a maxima dosahuje 11 m. Ideální pro koupání rodiny s dětmi jsou jižní břehy, neboť až ve vzdálenosti 300 – 500 metrů od břehu dosahuje hloubka vody 2 m.

Ojedinělé termální jezero Hévíz

Největší přírodní termální jezero senacházínecelých 6 km od Balatonu.  Městečko Hévíz vás nadchne nejen jezerem a nádhernou krajinou, ale také lázeňskou architekturou. Nelze se divit, že zdejší lázně patří k nejnavštěvovanějším v celém Maďarsku. Jemně radioaktivní voda v jezeře v létě dosahuje až 38 ° C av zimě neklesne pod 22 ° C, což zaručuje celoroční koupání se v něm. Zabírá plochu 47 000 m2 a hluboké je 38 metrů. Voda je ohřívána geotermální energií. Léčivé účinky má kromě termální vody i rašelina, která je uložena v 7 metrové vrstvě na dně jezera. Léčí se zde revmatická onemocnění, onemocnění nervového systému, ženské nemoci, regenerace buněk či metabolismu.

JeskyněTapolca

Zdraví prospěné není jen jezero Hévíz, ale také jezerní jeskyně Tapolca. Jde o nejoblíbenější turistickou atrakci tohoto lázeňského městečka. Tato přírodní rarita každoročně přiláká tisíce návštěvníků, nabízí nezapomenutelný zážitek. V jeskyni je stálá teplota 20 ° C, vysoká vlhkost vzduchu, což je velmi prospěšné pro lidi s dýchacími potížemi. Z celkové délky 4 km je veřejnosti přístupný 2,5 kilometrový úsek. Termální voda zde za několik tisíc let vytvořila bohatou krápníkovou výzdobu i podzemní jezírko.

Autor příspěvku: Redakce