Co bývá v ceně letenky? To záleží …

Není to tak dávno, co létání bylo výsadou bohatší populace a lidí, kteří létali na obchodní schůzky. S nástupem nízkonákladových společností se ale vše změnilo a létat může každý.  Ceny letenek klesly a jsou dostupné i běžným lidem. Co všechno cena letenky zahrnuje?

Cena letenky záleží na …

K tomu, aby aerolinky vůbec mohly létat a nabízet letenky, musí zaplatit spoustu věcí. Patří sem:

  • Licence k provozování byznysu
  • Náklady na pořízení letadel
  • Náklady na provoz – mzdy, reklama, palivo do letadla atd.
  • Péče o letadla – náklady na jejich údržbu, servis, kontroly, prohlídky atd.
  • Pronájem vhodných prostor – kanceláře, hangár.

Cena letenky se pak odvíjí od toho, jak rozsáhlá je flotila společnosti, kolik investuje do reklamy, jaké si sjednala podmínky na letištích. Právě proto se ceny letenek u jednotlivých společností liší. Spolu s nimi pak také služby, které máte v ceně letenky.

Jaké služby mohou být již v ceně letenky?

Celková cena letenky se skládá z ceny za samotnou letenku, letištních poplatků, transakčního poplatku a dalších služeb jako třeba přeprava zavazadel. Když si vybíráte letenku, pořádně si přečtěte, co všechno obsahuje. Pokud totiž nejsou v ceně poplatky, může výsledná částka cenu dokonce znásobit.

Letištní poplatek neboli daň

Poplatek, který letecká společnost odvádí státu. Výše daní je pohyblivá – liší se stát od státu, aerolinky od aerolinek. Každý má daň v jiné výši.

Letištní taxy

Platíte je již při rezervaci letenky. Zahrnují poplatky za terminál, bezpečnostní, servisní a další poplatky, které si účtuje správa letišť. Mimo ně si něco může účtovat i samotná letecká společnost (palivový příplatek, krizový příplatek atd.).

Služby

Můžete si s sebou vzít jen malé palubní zavazadlo, nebo máte nárok i na odbavené zavazadlo? A v jaké hmotnosti? Jakých rozměrů tato zavazadla mají být? Každá přepravní společnost to má jinak, proto se o to zajímejte už při koupi letenky. Pokud je v ceně jen palubní zavazadlo a vy s sebou povezete další kufr, který si necháte odbavit, zaplatíte za něj extra.

Další záludností může být check-in. Některé společnosti si totiž check-in na letišti dodatečně zpoplatňují. Je tak třeba odbavit se on-line.

Cena letenky

Chcete si vybrat místo v letadle? I za to si připlatíte. Jinak tomu není ani v případě občerstvení a dalších doplňkových služeb.

Většina cestujících se poohlíží po letenkách za co nejméně peněz. Často na to ale doplatí. Proto si před nákupem letenky dobře přečtěte, co cena zahrnuje a co budete muset platit navíc. Spočítejte si, zda se vám nevyplatí o něco dražší letenka.

Autor příspěvku: Admin