Jak od prosince koupit jízdenku na vlak? Radí ministerstvo

Pokud využíváte vlakovou dopravu, pak jistě víte, jak se kupují jízdenky na vlak. V současné době existuje hned několik internetových prodejců a webových stránek, kde pohodlně a rychle, takřka kdykoli koupíte jízdenku na termín a čas, kdy potřebujete odjet za rodinou nebo za zážitky. Bohužel od prosince se všechno změní. Respektive má dojít ke změně jízdného na některých úsecích železnice. A tak se ministerstvo dopravy rozhodlo poradit všem cestujícím. Zveřejnilo rovnou šestistránkový dokument, který vysvětluje, jak na některých úsecích železnice koupit zmiňované jízdné.  

Doposud si cestující kupovali jízdenky hlavně podle tarifu dopravce, nyní se budou některé jízdenky muset zakoupit v rámci integrovaného dopravního systému. Ke změnám má dojít hlavně v krajích, které s Českými dráhami, tedy s českým národním dopravcem, uzavřely takzvané brutto smlouvy. Ve smlouvách jsou zmíněna nejen rizika, ale také příležitosti, které se pojí s vývojem výnosů a které na sebe bere přímo kraj. Konkrétně změny nastanou v Olomouckém, Zlínském, Ústeckém a také Jihomoravském kraji.  

Ministerstvo dopravy se nechalo inspirovat dopravními službami v zahraničí, kde také platí tarif stanovený objednatelem.  

Jak to bude vypadat v praxi 

Pokud bychom měli zmínit konkrétní příklad, zmínili bychom třeba cestu z Děčína do Mostu, při které si cestující mohou zvolit tarif buď Dopravy Ústeckého kraje, nebo tarif Českých drah. Při cestování jen po Ústeckém kraji se však musí využívat jen tarif Dopravy Ústeckého kraje.  

Pozor na změny v Jihomoravském kraji 

O něco komplikovanější to bude v Jihomoravském kraji, kde zejména na linkách S2 a S3 ti, kteří nebudou mít zakoupenou jízdenku, musí nastoupit jen do dveří se zeleným pruhem. V opačném případě člověku bez jízdenky a v jiném vagonu hrozí nemalé sankce. 

Autor příspěvku: Redakce