Nemoc kinetóza, trápí všechny cestovatele. Jak se projevuje?

Cestování je krásná činnost, kterou by měl provozovat každý z nás. Každý člověk potřebuje na chvilku vypnout a zpomalit, jinak se jeho mozek přetíží a dojde ke zkratu. I člověk je jen živý organismus, který potřebuje občas dobýt baterky. V současné době jsou lákavé hlavně exotické destinace, kam se člověk běžně za život podívá jen jednou. Největším lákadlem je Afrika nebo Thajsko, zkrátka něco, co u nás není – zmiňované destinace nabízí nevšední zážitky, které se ostatně stanou nezapomenutelné. Ovšem i cestování, ať už zní sebevíc báječně, může mít své mouchy. Může se například vyskytnout takzvaná kinetóza, kterou můžeme znát ještě pod názvem “mořská nemoc”.

Cestování je opravdu krásná činnost, jenže ji může doprovázet mnoho nepříjemností. Jednou z nepříjemností je takzvaná kinetóza, která je v současné době velice častá. Jedná se o nemoc vznikající změnami časových pásem, a i když bývají potíže jen krátkodobé, dokážou řádně člověka potrápit.

Jaké jsou příčiny kinetózy?

Jak jsme zmínili, kinetóza není nic neobvyklého, ovšem ti, kdo ji nezažili, nevědí, jak se projevuje. Mezi typické příznaky patří hlavně nezaostřené vidění, dále také přijímáme zvláštní signály do uší, což mate náš mozek. Dochází také samozřejmě k nevolnosti.

I když si mnozí lidé myslí, že se jedná o nemoc vznikající na moři, není to pravda. Mořská nemoc může vzniknout i v letadle, v autobuse nebo v autě. Vyskytnout se mohou i závratě, únava nebo člověk může omdlít.

Jak se nemoci zbavit?

Nemoc je jen chvilková, krátkodobá, ale, jak jsme zmínili, dokáže člověku opravu znepříjemnit život. Nejčastěji se využívá typických léků proti nevolnosti, jako je kinedryl, ale pomáhají také žvýkačky, jako jsou žvýkačky Travel Gum.

Pomoct mohou také hluboké nádechy a výdechy, také čerstvý vzduch nebo případně držení hlavy v klidu. Pokud omezíte zrakové dráždění, taky se vám uleví. Během nemoci nekonzumujte alkohol ani nápoje skofeinem.

Autor příspěvku: Redakce