Stylová klasika – dámské džíny

Rifle nemusíme představovat – známe je všichni a také pravděpodobně, alespoň jedny vlastníme. Trh nabízí neskutečné množství variant a odstínů – seprané, elegantní, rozervané, rozšířené, klasicky střižené,do zvonu,dlouhé po kotníky, po kolena, kraťasy, džíny šité zvlášť pro ženy, muže či děti. Zkrátka variant je opravdu hodně. Odkud se vzaly kalhoty, které si zamiloval celý svět a stále jde o nejnošenější oblečení?  Jaká je historie riflí?

Dámské džíny – historie

Oficiální historie džínů začíná v roce 1873. Za jejich vynálezce je považován LeviStrauss. Ve věku sedmnácti let se přestěhoval s rodinou do Spojených států, usídlil se v San Francisku. V těch dnech mnoho lidí ovládla zlatá horečka. Levise rozhodl ušít trvanlivé, pohodlné a praktické kalhoty pro zlatokopy, kteří jsou stále ve špíně a prachu. Levi chtěl, aby kůže dýchala, na rozdíl od kožených kalhot. Historie džínů je plná neuvěřitelných událostí. Zamilovala si je celá Amerika. Dokonce ve westernech se kulky odrážely od tak pevné látky.  Velkou popularitu džínům přinesli dva američtí herci Marlon Brando a James Dean. V šedesáti letech riflím propadla studentská mládež. Vyšoupané rifle se staly symbolem proti velkoměstské morálce. Modré drsné plátno si časem oblíbily všechny věkové kategorie.

Na konci sedmdesátých let popularita džínů začala klesat

Ovšem v osmdesátých let byl zaznamenán novým boom, všimli si džínůpřední výrobci oděvů ve světě. Přichází vytvoření nových stylů, umělci experimentují s novými technologiemi – výstřel z pistole, bělené, barvené, leštěné, namočené v kyselině, třené a řezané na dosažení požadovaného účinku. Pánské a dámské džíny se dostaly na přední místo módního žebříčku.

Autor příspěvku: Redakce