Muzea v ČR, která stojí za návštěvu. Už jste sem zavítali?

Česká republika je plná krásných muzeí, jež stojí za navštívení. Vybrali jsme dvě, která byste měli v létě navštívit. Znáte je? 

Bunkr Muzeum  

Za nenápadnou zdí je umístěn starý sovětský bunkr, který dnes evokuje paranoiu a násilí v letech studené války. 

Pod civilním bunkrem pod pražským kopcem Parukářka leží pohřbeno pět příběhů, produkt strachu z jaderného armagedonu, který vznikal během studené války. Ačkoli obě strany byly posedlé přípravou na možnost jaderné války, takové bunkry byly ve východním bloku budovány s větší frekvencí, protože se komunistická ekonomika plně soustředila své zdroje na obranné a vojenské struktury. 

Tento bunkr nebyl navržen tak, aby ubytoval své obyvatele po celá desetiletí nebo dokonce celá staletí. Studie v té době zjistila, že existuje mnoho psychologických rizik spojených s udržením lidí v bunkrech po dlouhou dobu, jako je sebevražda a masová panika. Místo toho měl civilní bunkr v parku Parukářka zachránit civilisty před okamžitou smrtí v důsledku jaderných výbuchů a myšlenkou bylo, že brzy poté evakuují zpět. 

Dnes můžete prozkoumat zbytky paranoie sovětské éry na dvouhodinové prohlídce, která vás provede některými komunistickými místy na Starém Městě v Praze a končí jaderným bunkrem. Muzeum uvnitř bunkru slouží jako snímek sovětského života a kromě požadovaných desítek plynových masek obsahuje knihy, noviny a fotografie z té doby.  

Komiksové muzeum Káji Saudka  

Saudek, vedoucí představitel české undergroundové komiksové scény sedmdesátých let, se inspiroval americkými umělci, jako je Robert Crumb. Jeho práce často zobrazovaly ženy s velkými prsy v rozkvetlých situacích, ale obsahovaly špičkovou satiru a kritiku komunistického režimu Československa. Množství jeho prací bylo zakázáno během jejich prvotního vydání a jeho práce nebyla zpřístupněna v plném rozsahu až do 90. let. 

Saudek zemřel v červnu 2015, ale jeho práce stále přetrvává ve stálé galerii nad Batalionovým barem v Praze. Galerie umístěná ve druhém patře klubu drží pod sklem několik Saudkových originálních stránek. Samotný barový prostor je zdoben zvětšenými barevnými verzemi jeho panelů, téměř z každého povrchu vyčnívají senzační postavy napůl nahých žen a andělů. Není divu, že to také přispívá k jeho drsné atmosféře. (Nedělejte chybu, je to také standardní crazy-víkendový bar).  

Pokud se zamilujete do Saudkovy práce, Batalion prodává také reprodukce, košile, hrnky a suvenýry. Příznivci komiksu, pití nebo prostě neznámí umělci by mohli udělat návštěvu tohoto baru, která by byla určitě v dřívějším době zakázána. 

Autor příspěvku: Redakce