Na co si dát pozor při cestování letadlem? Problémy mohou dělat nejen tekutiny

Zatímco pro někoho je cestování letadlem zcela běžnou záležitostí, jinému tato činnost nahání husí kůži. Není si totiž vědom toho, co do letadla patří a co naopak nikoliv. Není v tomto ohledu zkušený a bojí se průšvihů či toho, že neprojde letištní kontrolou a že se nakonec do vysněné destinace nedostane. Pakliže patříte k lidem, kteří ještě nikdy necestovali letadlem, předně se informujte o rozměrech a limitech vaší aerolinky. I když existuje několik nepsaných pravidel, u jednotlivých leteckých společností se mohou krapet lišit.  

Největším problémem bývají nejen nevhodné rozměry zavazadel, které letištní kontrolou neprojdou (z důvodu příliš velkých rozměrů nebo z důvodu příliš těžkého zavazadla), ale také můžou být problémem tekutiny. Těch je třeba mít na palubě jenom omezené množství s tím, že balení musí mít maximálně 100 mililitrů a musí být v průsvitných lahvičkách.  

Pozor na hořlavé spreje 

Co je také zakázané, tak jsou hořlavé spreje, které lidé mají tendenci si nosit v příručním zavazadlu. Kromě toho jsou na palubě letadla zakázané také zbraně, výbušniny nebo jejich imitace. Co se však naopak smí vzít s sebou na palubu letadla do příručního zavazadla, tak je veškerá elektronika. Čili nabíječky, powerbanky, notebooky nebo elektronické cigarety u sebe mít můžete, to zakázané není.  

Při kontrole vytáhněte věci z kapes 

Co někoho může při letištní kontrole zaskočit, je, že se všechno musí vytáhnout z kapes. Zejména ty kovové věci je třeba předložit ke kontrole, abyste prošli turniketem. Nezapomeňte si tak sundat pásek, šperky, někdy i boty, pokud obsahují kov. Ať zbytečně „nepípáte“ a na palubu letadla se dostanete bez problémů.  

Zpátky k tekutinám 

Limity pro tekutiny jsme již zmínili. Je třeba si ale uvědomit, že mezi tekutiny se počítají také sprchové gely, opalovací krémy, také řasenka, či dokonce zubní pasta či některé tekuté potraviny!  

Autor příspěvku: Redakce