4 zásady výběru účetního softwaru

Ať už vás ke správě účetní agendy svépomocí vede cokoliv, pravděpodobně se neobejdete bez vhodně zvoleného účetního programu. Vzhledem k široké nabídce softwarů však není rozhodování snadné. Budete-li se však držet základních pravidel, jistě si nakonec vyberete správně.

Podle vaší firmy

Účetní program neboli ekonomický software byste neměli vybírat podle ceny, ale především na základě specifik vašeho podnikání. Každá firma vyžaduje něco trochu jiného: živnostník či drobný podnikatel obvykle nepotřebuje pokročilé funkce jako společnost s více zaměstnanci. Berte proto v úvahu velikost firmy, plátcovství DPH, předpokládaný objem zpracovaných dat (tzn. počet faktur apod.) a v neposlední řadě také počet uživatelů, kteří budou s programem pracovat.

Podle potřebných funkcí

Účetní systém se musí přizpůsobit povaze vašeho podnikání, ne naopak. Z tohoto důvodu byste se měli zaměřit na jeho funkčnost a stanovit si, bez čeho se neobejdete. Na druhou stranu však zbytečně neutrácejte za software nabitý funkcemi, které pravděpodobně nikdy nevyužijete.

Účetní program

Podle zákaznické podpory

Kvalita zákaznické podpory patří k nejčastěji podceňovaným faktorům. Vy se této chyby nedopustíte, protože si předem zjistíte, zda se můžete v případě potřeby telefonicky či e-mailem obrátit na technika. Zároveň se zajímejte o pravidelné aktualizace a včasné reakce na legislativní novinky.

Podle možnosti budoucího rozšíření

Nyní potřebujete účetní program, ale položte si otázku, kde bude vaše firma za pár let. Jistě nebude od věci myslet dopředu a již nyní si pořídit software, který lze kdykoliv rozšířit o další moduly. Z ekonomického softwaru se stane plnohodnotný informační systém, aniž byste museli migrovat data a seznamovat se s rozhraním jiné aplikace.

 

Všem výše uvedeným požadavkům odpovídá například RIS – ekonomický software a účetní program od české vývojářské firmy Saul informační systémy. Bližší informace najdete na saul.cz.

Autor příspěvku: Admin