Jak se vyhnout rizikům a nesrovnalostem při zakládání s.r.o.

Založit si vlastní společnost je logickým krokem při rozvoji podnikání. S touto aktivitou je ale spjato několik nesprávných postupů. Jak se vyhnout potížím?  

Smlouvu je nutné mít sepsanou bezchybně 

I když si v současné době rozumíte se všemi zakládajícími členy vaší společnosti, budoucnost může mít jiný spád událostí. I proto je dobré, aby u založení vaší společnosti s ručeným omezeným byl váš advokát. Můžete tak například přesně určit podíly ve společnosti, které se nebudou shodovat s výší vkladu jednotlivých zakladatelů s.r.o. Právník vám pomůže nastavit správně smlouvu a všechny její náležitosti. Všichni tak odejdete spokojeni a společnost bude nastavena hned od začátku férově.  

Za chyby se platí 

Počítejte s tím, že pokud se do zakládání společnosti dáte bez právnické pomoci, může se vám to poněkud prodražit. Celkově budete muset sepisovat až 20 formulářů a příloh a čeká vás okolo 15 návštěv úřadů a institucí. S pomocí advokáta se vám nestane, že byste cokoliv zanedbali. Navíc za vás může některé úřední obchůzky vyřídit sám. Většinou se za každou chybu, kterou při zařizování uděláte, platí. Ještě se totiž prodlouží doba a zdraží se celý proces začátku nové formy podnikání.  

Jak dlouho celý proces trvá záleží na vás 

Asi každý z nás si přeje, aby na úřadech trávil co nejméně času. Vzhledem k tomu, že založení společnosti s ručeným omezením je závislé na vyjádření příslušných úřadů, počítejte s tím, že základní doba pro založení bude několik týdnů. Pokud ale budete muset dokládat některé formality pro jejich nepřesnost znovu a znovu, založení s.r.o. se vám prodlouží na několik měsíců. Samozřejmě v případě, že jste jediným zakládajícím členem společnosti, je celý proces méně komplikovaný.  

Počítejte s tím, že podací formulář o návrhu na zápis nové obchodní společnosti do obchodního nebo veřejného rejstříku má až dvacet stran. Je dobré, abyste měli odbornou pomoc.  

Autor příspěvku: Redakce