Pracovat jako nomád: Jaké výhody a úskalí to přináší?

Během pandemických měsíců si mnoho lidí mohlo konečně dovolit home office. Také jste začali podnikat, nebo máte možnost pracovat z domu? Umíte si představit, že byste pracovali odkudkoliv na světě?  

Dovolená, nebo práce?  

Někdo se celý rok těší na to, až si bude moci odjet na týden nebo dva na vytouženou dovolenou. Nedělat nic, jen tak být. Jiní lidé už změnili styl svého života a na dovolené jsou po určitou část svého roku. Pracují, ale také relaxují. A to na místě, kde jim je příjemně. Někdo na pláži, jiný na horách, další zase na nekonečných planinách. Jedná se o životní styl, který nyní zkoušejí mnozí elektroničtí nomádi.  

Výhodou je volnost 

Největší výhoda, kterou tato možnost práce má, je vysoká míra volnosti. Prostě máte najednou možnost odjet kamkoliv budete chtít, aniž by o tom váš zaměstnavatel nebo klient věděl. Dále odevzdáváte svou práci, účastníte se mítinků. Jen vaše lokace se změnila. Nyní jste na místě, odkud se vám dobře pracuje. A po ukončení práce se projedete na kole, zasurfujete si, nebo si sjedete svou oblíbenou sjezdovku. Každý den, nikoliv jen o dovolené.  

Vyžaduje to ale velkou míru zodpovědnosti 

Abyste se mohli stát elektronickým nomádem, musíte mít velkou dávku sebezapření. I na tom nejkrásnějším a nejlákavějším místě se totiž musíte plně zklidnit a věnovat se pracovním aktivitám. Nezřídka se také budete potýkat s nepřízní počasí, nebo s technickými obtížemi provázejícími neustálé připojení k internetu v místě, kde se budete pohybovat.  

Delší pobyt je třeba uzákonit 

Pokud se rozhodnete pracovat z Bali, Thajska a dalších míst na zemi, není to problém. Jestliže ale budete na daném místě déle, než povolují tamní úřady, musíte se již hlásit jako daňový rezident v místě, kde nyní pobýváte. Pro vašeho zaměstnavatele se tak jedná o nepříjemnou povinnost navíc.  

Jaký názor máte na nomádství vy?  

Autor příspěvku: Redakce