Apple produkty pro americkou vládu. Věděli jste o nich?

Společnost Apple patří k nejúspěšnějším a zároveň nejhodnotnějším společnostem světa. To prokazují poslední i nejnovější statistiky a průzkumy. Ohledně vzniku společnosti bylo napsáno mnoho zajímavých knih a natočena celá řada filmů. Je však pravdou, že o něčem se dodnes mnoho nemluvilo a stále nemluví. Myslíme nyní produkty Apple, které byly určené americké vládě. O těchto produktech ostatně nevěděl ani sám Jobs. Jen hrstka vybraných věděla o tom, pro koho se speciální produkty vyrábí a že se vlastně nějaké zvláštní produkty vyvíjí.  

iPod, o které ví jen hrstka lidí 

Tímto speciálním produktem, který se s logem nakousnutého jablka tajně vyvíjel, je iPod, o němž dodnes ví opravdu jenom hrstka lidí. Jenže ani tato hrstka si není stoprocentně jistá tím, k čemu mělo zařízení sloužit nebo jestli někdy mělo být použito.  

Zvláštním úkolem byli pověřeni pouze čtyři zaměstnanci, kteří sami nevěděli, co mají vyrábět nebo k čemu. Věděli jenom, komu se mají zodpovídat a pro koho se speciální zařízení vyrábí – pro americkou vládu.  

Zařízení, které mělo potají ukládat data 

S největší pravděpodobností se jednalo o zařízení, která v sobě měla ukrytý specifický hardware, jenž měl nezjistitelně ukládat data na onen disk přehrávače. Data pak mělo využívat například ministerstvo energetiky, které bylo jedním ze zaměstnavatelů a objednavatelů této zakázky.  

Právě tato tajná operace, kterou se samozřejmě nepodařilo plně udržet pod pokličkou, stála za vznikem smlouvy, kterou Apple posléze uzavřel. Smlouva stanovovala opravdu přísné tresty pro toho, kdo se bude jakkoli podílet na únicích dat a kdo bude cokoli s únikem dat požadovat. 

Tento typ smluv se uzavírá ostatně dodnes. A dodnes se společnost Apple snaží o dodržování podmínek veškerých smluv.  

Autor příspěvku: Redakce