Čína oznámila revoluci v produkci plynu

Čína poprvé zahájí proces výroby ze dna oceánu „hořlavý led“ – zemní plyn hydrátů. Během krátké doby získá pole v Jihočínském moři v hloubce 1,2 km 120 tisíc krychlových metrů metanu paliva obsahujícího 99,5%. Plyn se extrahuje z krystalů, které jsou směsí metanu a molekul vody a nacházejí se pod věčně zmrzlou půdou nebo v hloubce oceánu. Jeden kubický metr hydrátu ekvivalent 160 krychlových metrů zemního plynu v plynném stavu. Číňané uvádějí, že se další ložiska nacházejí v hloubce 200 metrů 285 kilometrů od Hongkongu.

Historický průlom

V oficiálním sdělení se zdůrazňuje, že jde o „historický průlom k zajištění národní energetické bezpečnosti“ v Číně. V současné době Čína spotřebuje asi 200 miliard metrů krychlových plynu ročně, většina z nich – asi 130 miliard kubických metrů se vyrábí v České republice. Zbytek se dováží z Turkmenistánu (65 miliard kubických metrů v loňském roce). Plán rozvoje průmyslu, zveřejněném v lednu na Úřadu energetiky v Číně, zahrnuje zvýšení spotřeby o 76% na 347 miliard kubických metrů. Nicméně, téměř vše chce Čína vyrábět sama. Čínamá v plánu zvýšit výrobu plynu o 60% na 220 miliardy metrů krychlových, z čehož 30 miliard kubických metrů budou břidlicové ložiska zemního plynu, kdy těžba byla zahájena v roce 2016 s pomocí britsko-nizozemského koncernu BP.

Čína plánuje překonat USA v produkci plynu z břidlic

Čína se připravuje na revoluci v produkci břidlicového plynu, přičemž by do několika let měla překonat objem těžby ve Spojených státech. Podle šéfa Sinopec potrvá dohánění USA zhruba pět až 10 let, později by produkce Číny měla americkou předstihnout. Rozvoj břidlicových ložisek ve Spojených státech diametrálně změnil energetický trh země. V průběhu několika let se z USA, které dlouhodobě museli velký objem plynu dovážet, stala země, která uvažuje o zahájení vývozu plynu na světové trhy, zejména do Asie.Podle informací Federálního úřadu USA pro energetiku z dubna tohoto roku má Čína kolem 1275 bilionů kubických stop (1 kubická stopa = 0,0283 m3) technicky Extrahovatelná břidlicového plynu, což znamená světové prvenství. Následují Spojené státy s 862 biliony a Argentina se 774 biliony kubických stop.

Informovala o tom agentura Reuters.

 

Autor příspěvku: Redakce