Jak bojovat s prokrastinací? Způsobů je víc než dost

Prokrastinace neboli chorobné odkládání povinností. Že je to i váš problém? Podle posledních statistik tento problém sužuje pětačtyřicet procent světové populace. A podle všeho se bude číst jenom zvyšovat. Stále se totiž navyšuje i počet věcí, které rozptylují lidskou pozornost. Aby se člověk udržel v co největší koncentraci, měl by se naučit s prokrastinací efektivně bojovat. Jenže jak toho docílit? Co konkrétně udělat, aby prokrastinace nebyla naším problémem? 

Time management jako klíč k úspěchu 

Prokrastinace většinou přichází v okamžiku, kdy se váš to-do list absolutně nechýlí ke svému konci. Položek je stále více, nevidíte světlo na konci tunelu. Je toho zkrátka a dobře na vás moc. Je mnoho věcí, jež vyžadují vaše maximální soustředění. Odborníci proto doporučují naučit se takzvaný time management čili naučit se správně si načasovat si všechno, co máte zrovna ten den na programu.  

Díky správnému načasování se vyhnete přetažení, stejně tak velké únavě. Dokonce toho za den stihnete daleko více, než kolik jste si dokázali představit. 

To nejhorší na začátek 

Lidé mají tendenci si to nejhorší nechávat na konec. Jenže bylo prokázáno, že nejvíce energie máme na naprostém začátku dne. Proto si nejvíce otravný a možná až obávaný úkol naordinujte jako krok číslo jedna. A až se vám podaří těžký úkol udělat, přejděte k jednodušším, které už budou pomyslnou procházkou růžovým sadem.  

Navíc k lehkým úkolům není třeba tolik energie jako k těm těžkým. I proto se k nim má přistupovat na začátku dne. 

Chce to více motivace 

Prokrastinace je poměrně ubíjející a někdy dokáže být opravdu nepoddajná. Proto se musíte obrnit opravdu silnou motivací. Ne, dortík stačit nebude. Ale může být aspoň takovou mezi-odměnou. Když získáte opravdu silnou dostatečnou motivaci, hravě zvládnete boj s odkládáním povinností. 

Autor příspěvku: Redakce