Jak si založit volnou živnost. Vše, co potřebujete vědět

V současné situaci stále více lidí přemýšlí nad novými možnostmi, jak se uživit. Jste i vy v situaci, kdy byste se ze všeho nejraději živili svým koníčkem nebo aktivitou, kterou jste dříve dělali jen okrajově? Zařiďte si živnost a jděte do toho.  

Kdy vlastně můžete začít podnikat?  

Přejete si stát se živnostníkem? Budete potřebovat pouze svůj občanský průkaz, 1000 Kč a ideálně ještě vyplněný Jednotný registrační formulář, který si můžete stáhnout i ze stránky Ministerstva průmyslu a obchodu. Živnostenský úřad, který pro založení živnosti navštívíte, si pak dále ověří vaši bezúhonnost, která je jednou z podmínek pro udělení živnosti. Musíte také být starší 18 let.  

Příloha s obory, které náleží do volné živnosti 

Dále bude na vás, které z volných živností si pro své podnikání zvolíte. Živnost volná není nijak vázaná vzděláním v oboru, můžete si jich tedy zatrhnout klidně i více. Můžete tedy současně například poskytovat služby pro zemědělství, k tomu vyrábět zdravotnické prostředky, a navíc ještě poskytovat fotografické služby. Činností, které si můžete pro svůj předmět podnikání vybrat, je skutečně celá řada. Namátkou vybíráme některé, které ve formuláři naleznete: 

  • Praní pro domácnost, žehlení, opravy a údržba oděvů, bytového textilu a osobního zboží 
  • Údržba motorových vozidel a jejich příslušenství 
  • Chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby) 
  • Výroba a opravy obuvi, brašnářského a sedlářského zboží 

S úředníky na živnostenském úřadě se můžete domluvit, že za vás vyřídí další pochůzky, které byste si museli vyřídit sami. Jednoduše to budou oni, kdo vás přihlásí jako živnostníka vaší zdravotní pojišťovně, okresní správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu. U všech těchto institucí totiž máte jako podnikatel ohlašovací povinnost. 

Autor příspěvku: Redakce