Oblečení jako investice

Peníze lze uložit téměř do všeho a neexistují hranice, které by jasně vymezovaly, kam investovat. Ale je fakt, že oproti zlatu nebo kryptoměnám a nemovitostem působí móda poněkud úsměvně.  

Nekonečné nákupy  

Oblečení a boty si kupujete pravidelně, nejen ve chvíli, kdy je znatelné opotřebení. Trh je přesycený a nabídka téměř neomezená, všeho je dost a v širokém cenovém rozpětí. Vybere si každý. Sami se rozhodujete, kolik chcete utratit a jak chcete vypadat. Volíte mezi umělými vlákny a trendy a udržitelností, mezi extravagancí a střídmostí.  

Vyšší inflace, se kterou se aktuálně potýká většina světa, sice trh módy lehce utlumila a lidé šetří, ale zisky jsou stále ohromné a tuto oblast na lopatky jen tak něco nepoloží.  

Prudce nahoru  

Pro někoho to může být povrchní, ale koupě peněz za účelem investice, je čím dál oblíbenější. Mnozí návrháři si to moc dobře uvědomují a jdou současnému trendu naproti. Spojují se s celebritami a s vlivnými lidmi a vytváří limitované kolekce oblečení i bot, které budou po letech k nezaplacení. Jde o sběratelské kousky, které se dají prodat i za miliony korun. Může se tak klidně stát, že jedinečný pár bot, který pořídíte do dvou set tisíc korun, bude mít jednou stejnou hodnotu jako řadový dům na kraji města.  

Sportovní značky se běžně spojují s lidmi z hudební branže, zajímavá spolupráce je i ta Adidasu s Balenciagou. Mnozí se pozastavují nad tím, jak může někdo utratit statisíce za obyčejný pár bot, možná jde ale o brilantní prozíravost a schopnost odhadnout, co bude mít časem ohromnou cenu a na trhu vzbudí pořádný rozruch.  

Nejde ale o kousky, které si pořídíte a běžně nosíte. Jsou to sběratelské kousky, které necháte zrát a jednou na nich hodně vyděláte. O nic jiného nejde. Není to ani o špetku víc povrchní než koupě nemovitosti, jen se vydáváte novým směrem, který si svou cestu trhem investic teprve klestí. 

Autor příspěvku: Redakce