Jiná země, jiné dopravní předpisy. Informujte se ještě před vyjetím z garáže

Cestování osobním automobilem je velmi oblíbené. Lidé si kupují vozidla proto, že jim šetří čas a díky nim navíc nemusí spoléhat na městskou hromadnou dopravu nebo na své známé. Pokud se však rozhodnete autem odcestovat do zahraničí, nabízí se otázka, jestli znáte všechny dopravní předpisy. To, že u nás jezdíte jako mistři, neznamená, že tak budete jezdit i v zahraničí. Sice se říká, že sto lidí, sto chutí, ale v tomto případě spíše platí, že sto zemí, sto různých pravidel na silničních komunikacích.  

Než vyjedete z garáže nebo než se vydáte za hranice, doporučujeme si zjistit, jaké jsou například povolené rychlosti v obcích, městech či na dálnicích. I to se může lišit od České republiky. Stejně tak se často liší to, kolik promile můžete v krvi mít.  

Dopravní předpisy ve Francii 

Pokud se vydáte do Francie nebo pokud si zde půjčíte auto, určitě vás překvapí, že zde můžete jezdit s půl promile v krvi. To je totiž povolená hranice alkoholu ve Francii. U řidičů autobusů je hranice trochu ostřejší, a sice jsou zde povolené dvě desetiny promile alkoholu v krvi. Co se týče povolených rychlostí, na tom se zde nic nemění – mimo obec můžete jet devadesát kilometrů za hodinu, v obci padesát. Dejte si zde však pozor na auta se ztmavenými bočními skly, v takovém případě by vám hned hrozila pokuta přes sto eur.  

Dopravní předpisy v Německu 

I v Německu se setkáte s tolerancí alkoholu v krvi. Obecně je zde povolená hranice pěti desetin promile, pokud jste však profesionálním řidičem nebo řidičem a ještě vám nebylo jedenadvacet let, platí u vás nulová tolerance alkoholu v krvi. Co se týče povolené rychlosti, mimo obec můžete jet stovkou, v obci padesátkou nanejvýš. A co se týče dálnic, dokonce zde jsou dálnice, kde je rychlost neomezená. Na těch, kde neomezená rychlost neplatí, platí rychlost 130 kilometrů za hodinu. 

Autor příspěvku: Redakce