S prvními mrazíky přichází problémy se startováním aut. Co ráno raději nedělat?

Zatímco děti se radují z prvních mrazíků, které už jsou prvním znamením toho, že zanedlouho přijde sníh, řidiči takovou radost nemají, jelikož první mrazíky s sebou nesou také problémy se startováním aut. Motor je zamrznutý, než se rozehřeje, to pěknou chvilku trvá, mnohdy nám automobil nenaskočí vůbec a my tak na poslední chvíli musíme utíkat na autobus, který nás dopraví do práce místo automobilu. Abyste zbytečně nepřikládali do kotle a nenadělali si větší problémy s motorem, poradíme vám, co po ránu raději nedělat.  

Pokud jste řidičem, určitě víte, že za chladného počasí vznikají problémy se startováním. Baterie ve vozidle totiž nesnáší zimu, zima nedělá bateriím zrovna dobře. Než tedy přijdou ty nejtužší ranní mrazíky, přesvědčte se o tom, jestli je vaše baterie v té správné kondici nebo jak na tom vlastně je. Pokud baterie není v nejlepší kondici, nemusela by zimní nápor zrovna dobře snášet. V ideálním případě by napětí nemělo klesat pod 12,4 V.  

Kromě baterie také kontroluje i kontakty a svorky, kdyby byly rezavé, na baterii by byl tím pádem kladen zbytečný odpor.  

Netrapte motor volnoběhem 

Abyste ještě více nezatěžovali baterii, která je během ranních mrazíků opravdu hodně zkoušena, neměli byste startovat motor na volnoběh. Pokud necháte běžet motor na volnoběh, zatímco seškrabáváte námrazu z oken, motor se začne zahřívat pomalu a více se opotřebovává. Navíc olej nestíhá při volnoběhu mazat tak, jak má, suché třetí je tedy pro motor nezdravé.  

Raději neohřívejte plným plynem 

Také se vyvarujte vytáčení motoru do vyšších otáček. Sice tím ohřejete rychleji vzduch z topení, na druhou stranu dáte motoru opravdu zabrat. Navíc s takovým zacházením stoupá spotřeba a hrozí nenávratné poškození motoru. 

Přejeme, ať letošní zimní rána zvládnete i s automobilem a jeho baterií na výbornou. 

Autor příspěvku: Redakce